Select Languange:

 

Anasayfa

GölyaylaKöyü Hakkinda Iletisim
  Sehir Tarihi
  Ilçe Tarihi
  Köy Tarihi
  Hakkimizda
  Faaliyetlerimiz
  Vizyonumuz
  Iletisim
Zengin mutfağı ile dikkat çeken Rize’de yöresel yemek kültürü geleneksel kültürün en önemli parçalarından biri. Bölgeye gelip de "muhlama" yememek olmaz. Bölgenin en bilinen ve en çok yapılan yemeklerinden olan muhlama; tereyağı, peynir ve mısır unu ile yapılıyor ve sıcak yeniyor. Rizelilerin bolca tükettiği bu yemek ziyaretçiler için biraz ağır gelebilir. Konaklayacağınız otel veya pansiyonların hepsinde bu yöresel lezzetin tadına bakmanız mümkün.
Tereyağında yapılmış alabalık ise diğer bir lezzetli seçenek. Kaçkar Dağları’nın buz gibi sularında yetiştirilen alabalıklar, mısır unu ve tereyağı ile tavada pişiriliyor ve çoban salatasıyla birlikte servis ediliyor. Milli park içindeki birçok restoran, otel ve pansiyonda alabalık yeme imkanı var. Meşhur Rize Çayı’nı ise bir de Kaçkar Dağları’nda içmenizi tavsiye ederiz. Taze bir demli çay, manzaranın güzelliğine güzellik katacaktır.
Rize bölgesine özgü diğer yemekler ise şöyle: Mısır ekmeği, fasulye çorbası, hopi (içiyle birlikte kurutulmuş fasülye) çorbası, kabak çorbası, arpa çorbası, fasulye tavalısı, turşu kavurma veya turşu tavalısı, pazı dolması, lahana haşlaması, hamsili ekmek, hamsili pilav, hoşmer, çumur, termoni, laz böreği, kabak sütlacı, pekmezli kabak.


Rize İkizdere Gölyayla ve Çevre Köyleri Kültür ve Dayanışma Derneği
Her Hakkı Saklıdır © 2007-2020 www.golyayla.com
Tasarım : Hüseyin KEÇOĞLU - Güncelleme : Abdullah SEVİLMİŞ